in

“Malajský tygr”

Generál Tomojuki Jamašita, budoucí slavný “Malajský tygr” a pokořitel Britského impéria byl v roce 1940 vybrán japonskými militaristy, aby odjel do Německa a naučil se od wehrmachtu jak vést válku tím nejmodernějším způsobem (část japonské generality si totiž pod vlivem porážek od Rusů u jezera Chasan a řeky Chalchyn a slavných vítězství Němců v Evropě uvědomovali nedostatečnost vlastní armády).

Jamašita dorazil do Berlína v prosinci 1940 a byl přijat s mnoha krásnými slovy Adolfem Hitlerem. Jamašita však o německém vůdci neměl valné mínění a řekl, že vypadal a choval se jako nějaký obyčejný úředníček. Hitler především po Japoncích požadoval okamžité vyhlášení války Británii. Jamašita se však takovým otázkám vyhýbal. On se zajímal o německé zbraně a taktiku.

Pak štafetu přesvědčování o německé dokonalosti převzal maršál Hermann Göring. Zavedl japonskou delegaci na velitelství letectva v severní Francii odkud byly řízeny nálety na Londýn. Göring se před Japonci chvástal, že může porazit Británii pouze bombardováním. Jenže Jamašita si povšiml, že německá letadla už přes kanál nelétají ve dne a že morálka jejich pilotů očividně není nejlepší. Došel proto k závěru, že Britové bitvu o Británii už vyhráli. Při pohledu na německé letectvo si ale uvědomil, že význam letectva je mnohem větší, než si japonská armáda byla ochotna připustit. Velký dojem na něj udělala zručnost německých techniků a výkonost výrobních linek v továrnách. Obdivoval rovněž jednotnost všech složek německých ozbrojených sil, která byla v kontrastu s velmi špatnými vztahy mezi japonskou armádou a námořnictvem.

Jamašitova delegace strávila v Německu pět měsíců. Generálové a admirálové navštívili desítky továren, zhlédli desítky cvičení a setkali se s většinou osobností německého průmyslu. Stále však Japonci neviděli radar. Jednoho dne však Jamašita nařídil svému leteckému poradci aby se “ztratil”. Zjistil totiž, že poblíž je tajná továrna na radary. Následující den jel jeho poradce rovnou do továrny. Němci si mysleli, že přijela oficiální delegace a všechno jim ukázali. Japonci, kteří do té doby neměli ponětí o radaru, pochopili jak mocná je to zbraň, a porozuměli jejímu technickému principu.

Po návštěvě Německa měl Jamašita pokračovat do Itálie, ale byl Hitlerem varován, že v nejbližších dnech očekává “útok ze strany Ruska”. Jamašita tedy nasedl do vlaku a vyrazil na východ. Když se blížil k německo-sovětským hranicím povšiml si množství skladů střeliva, polí zaplněných tanky a nákladními auty a vojenských táborů, které se rozkládaly snad úplně všude. Bylo mu jasné, že Hitler plánuje úder proti Sovětskému svazu. Za hranicí se jim naskytl úplně jiný pohled. Mimo pár protitankových příkopů neviděli žádnou přípravu na válku.

Jamašita podal v Tokiu zprávu, ze které vyplývalo, že Japonsku bude trvat roky, než své ozbrojené síly přebuduje do stavu srovnatelného s Německem či západními mocnostmi. Doporučil sjednotit všechny ozbrojené složky a zahájit přípravu na válku s Ruskem. Osobně varoval, že armádní letectvo je po všech stránkách horší než německé. Doporučil se soustředit na výstavbu středních tanků, mechanizaci divizí, rozvoj palebné síly, zavádění velkých výsadkových útvarů a modernizaci velení.

Komise generála Jamašity jasně prokázala, že japonská taktika, při níž velitelé rot vedli své muže do boje s vytasenými samurajskými meči, mohla uspět proti špatně vyzbrojeným Číňanům, ale musela selhat proti Sovětům, jak to zřetelně prokázal debakl kwantungské armády na mongolských hranicích. Jenže zatímco Jamašita se pokoušel nalézt nějakou lepší taktiku, ministr války Tódžó, který na Jamašitu nesmírně žárlil prosazoval starou taktiku, která v následujících letech přinesla zbytečnou smrt tolika mladých mužů, kteří uvěřili, že duch bušida je mocnější než palba kulometu. Jamašitova zpráva byla odložena ad acta a generál sám byl přeložen do Mandžuska.
(obr. generál Jamašita 2. září 1945 kapituluje na Filipínách)

Hodnotit

4 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
segra
10 dny

Borec

#JaroslavCrha
10 dny
Odpověď  segra

Nakonec

Martin V.
9 dny

Díky za post. 👍 Jsem vůbec netušil, že Japonci měli ve svých řadách takového schopného chlapíka.

erlle
9 dny
Odpověď  Martin V.

A to je právě krásný na historii, že stále něco objevuješ nebo se dovídáš.

18+

Policií střelená do obličeje

Náprava vykloubeného kotníku