in

Průkopnice v léčbě pravých neštovic

21. srpna 1762 zemřela Lady Mary Wortley Montagu, anglická spisovatelka a také průkopnice v léčbě strašlivé virové choroby – pravých neštovic. Lady Montagu je proslavená především svými dopisy ve kterých popisovala kraje, které při svých cestách navštívila. Toto si poznamenala při cestě přes naši zem: “Království české jest nejpustější ze všech zemí, která jsem viděla v Německu. Vesnice jsou tak bídné a poštovní stanice tak ubohé, že čistá sláma a čerstvá voda jsou dobrodiní, jakého nenajdeme všude, a nesmíme doufat v lepší pohodlí…”

Při cestách po Osmanské říši se seznámila s tamní metodou boje s neštovicemi a posléze ji propagovala i v Anglii. “Očkování” – variolizace – spočívalo v záměrném nakažení pacienta sušeným hnisem z puchýřů pravých neštovic, v němž je virus oslabený. Strupy se při této proceduře vkládaly do řezných ran. Virus neštovic je však velice životaschopný, a tak i následný lehčí průběh nemoci mohl vést ke znetvoření, nebo dokonce smrti pacienta, který byl navíc po celou dobu infekční a mohl šířit nemoc dál.

Pravé neštovice jsou vymýceny díky plošnému celosvětovému očkování od roku 1980. Jednalo se o v pravdě strašlivou chorobu, která zahubila desítky milionů indiánů, když ji do Ameriky zavlekli kolonizátoři z Evropy. Ještě ve 20. století na tuto nemoc zemřelo půl miliardy lidí (tedy oni neumírali na neštovice, ale jak je dnes moderní říkat – v souvislosti s nimi – příčinou smrti byla hlavně otrava krve a oběhové či dechové selhání.

(obrázek ilustrační – dva chlapci ze začátku 20. století, jeden očkován a jeden nikoliv) .

Hodnotit

3 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
erlle
9 dny

Jestli ten chlapec byl idián, tak jeho jméno bylo Milion beďarů.

3Dark_Unicorn

Kdyby nosili roušky, tak by se jim to nestalo

Martin V.
8 dny

“Království české jest nejpustější ze všech zemí, která jsem viděla v Německu.” To mě dostalo.. 😀 😀 😀

18+

Reddit je kouzelné místo *24* (Milf)

Za krádež mobilu, okamžitý trest