in

José Pascual Santamaría

27.srpna 1942 padl v leteckém souboji u Stalingradu španělský stíhač José Pascual Santamaría.

Narodil se v roce 1916 v Madridu ve Španělsku. Jako malý chlapec přišel o otce a musel začít pracovat velmi brzy, aby nakrmil svou rodinu. Za občanské války byl poslán do Sovětského svazu do pilotní školy. Než výcvik ukončil, tak válka skončila a on zůstal v SSSR. Pracoval v továrně v Charkově a po útoku Německa na Sovětský svaz se přihlásil do Rudé armády jako bojový pilot.

Španělské samostatné jednotky na sovětsko-německé frontě v řadách Rudé armády nebyly, jediný známý pokus o jejich vytvoření je z léta 1941. V té době probíhal výcvik skupiny španělských pilotů, včetně Santamaríi v létání na německých letadlech (Junkers Ju 88, Dornier Do 17 aj.). Úkolem této skupiny měla být zpravodajská a sabotážní činnost. Skupina však nakonec nebyla vytvořena.

Po španělské občanské válce uprchlo do SSSR mnoho Španělů, kteří pak v Sovětském svazu zůstali a usadili se. Ti, kteří se dostali do SSSR ještě jako mladiství a ještě před začátkem 2. světové války ukončili sovětské školy, později sloužili v Rudé armádě. Někteří se stali piloty, kteří dokonce dosáhli několika úspěchů v boji.

Z těchto pilotů byl nejúspěšnější José Pascual Santamaría, který pilotoval stíhací letouny MiG-3 a Jak-1. Během bitvy u Stalingradu José Pascual samostatně sestřelil 3 německá letadla (podle jiných pramenů dokonce 6 nepřátelských letadel) a následně ve skupině ještě dalších 5 strojů.

Hodnotit

1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
3Dark_Unicorn
1 měsícem

Moc písmenek, to číst nebudu

18+

Do paže postřelený demonstrant

Exploze motorového člunu během tankování