in

Varani komodští si zaživa pochutnávají na mladém jelínkovi

Varan komodský, známý také jako komodský drak, je velký ještěr obývající indonéské ostrovy Komodo, Rinca, Flores, Gili Dasami a Gili Motang.

Je to největší (co se hmotnosti a celkové mohutnosti týče) zástupce čeledi varanovytých a nejmohutnější žijící ještěr vůbec. Největší zaznamenaný exemplář měřil 3,13 m a vážil 166 kg (včetně nestrávené potravy).

Varani komodští dospívají v 8 až 9 letech života, dožít se mohou až 30 let.

Vzhledem ke své velikosti je varan komodský dominantním druhem ekosystému, který obývá. Jeho kořist tvoří bezobratlý, ptáci, plazi i savci. Živí se jak zdechlinami, tak živou kořistí, přičemž strava dospělého jedince je tvořena především jeleny, divokými prasaty a buvoly. Dokáže najednou zkonzumovat potravu o ekvivalentu 80 % své váhy, ovšem díky pomalému metabolismu následně vydrží nejíst i několik týdnů. Může napadnout i člověka. 

Varanu komodskému je přičítán otrávený skus. Původní domněnky hovořící o toxických bakteriích ve slinách byly zřejmě mylné, magnetická rezonance však prokázala přítomnost jedových žláz v dolní čelisti. Tyto žlázy produkují jedovaté bílkoviny, působící mimo jiné jako antikoagulanty (látky zabraňující srážení krve).

Hodnotit

2 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Dirty Penis
2 měsíci

Vydrzel dlouho..Pripomelo mi to video odsekavani koncetin malemu blondakovi..taky ani nepipl.

Martin V.
2 dny

Také preferuji čerstvé maso před rozmrazeným…

Děvčata si myslela že jsou nedotknutelná

Kompilace idiotů a nešťastníků *86*