in

Osvoboditelka Prahy

Kapitán Evženie Sergejevna Kostriková. Osvoboditelka Prahy se narodila v roce 1921 ve Vladikavkazu. Měla nešťastné dětství. Byla první dcerou oblíbeného a vlivného bolševického vůdce Sergeje Kirova. Bohužel její matka záhy zemřela a macecha ji do rodiny nechtěla a tak Evženie skončila v sirotčinci. V roce 1934 pak byl její otec zavražděn. Evženie chodila na internátní střední školu a pak začala studovat na vysoké škole v Moskvě. Avšak studium přerušila válka.

Po napadení Sovětského svazu Německem se přihlásila do armády. Absolvovala zdravotnický kurs a nastoupila k samostatnému tankovému pluku jako zdravotnice. Účastnila se obraných bojů před Moskvou, kde byl její pluk rozbit. V roce 1942 sloužila jako zdravotnice v 79. samostatném tankovém pluku, 6. mechanizovaného sboru, s nímž se zapojila do bojů u Stalingradu. V lednu 1943 byl 79. tankový pluk přejmenován na 54. gardový tankový pluk a 6. sbor na 5. gardový tankový sbor. V červenci 1943 se Kostriková vyznamenala v bitvě u Kurska, když na bitevním poli u Prochorovky zachránila život 27 sovětským tankistům. Sama byla zraněna a z nemocnice se na frontu vrátila až na podzim 1943. V té době již byla rozhodnuta, že chce bojovat jako tankistka. Tak dlouho otravovala své nadřízené, až ji poslali do tankistické školy v Kazani.

Ve škole se naučila řídit tank T-34, což pro ženu nebylo nic jednoduchého – když jste chtěli zmáčknout spojku, museli jste vyvinout tlak 25 kg, když jste chtěli pohnout pákou tak 15 kg. Kostriková s vyznamenáním vystudovala zrychlené kurzy Kazaňské tankové školy a opět se vrátila ke svému 5. gardovému mechanizovanému sboru, už ne však jako zdravotnice, ale jako velitel T-34. Později se stala velitelem čety a na konci války už velela tankové rotě.

Ještě v roce 1944 bojovala při osvobozování Kirovogradu, potom byl její sbor stažen do strategické zálohy a nasazen až při násilném přechodu Odry a Nisy a útoku na Berlín. Kostriková se probila se svými tanky do německého hlavního města z jihovýchodu

5.května 1945 v reakci na volání o pomoc z Prahy vyrazil 5. gardový tankový sbor na jih a v jeho čele se hnaly i tanky kapitána Evženie Sergejevny Kostrikové. Do československého hlavního města dorazila 9. května 1945.

Po válce odešla z armády a stala se ženou v domácnosti. Zemřela v roce 1975.

Hodnotit

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Vodní skluzavka v brazilské favele

Zabránil jistému střetu