in

Tygřice Caterina Sforza

Tygřice Caterina Sforza, (1463 – 28.5.1509)
Poprvé se proslavila v 21. letech, když v sedmém měsíci těhotenství vsedla na válečného oře a v čele vojáků svého prvního muže obsadila Andělský hrad v Římě, který pak dvanáct dní bránila proti povstalcům (po smrti papeže Sixta IV. v Římě vypuklo povstání) a palbou svých děl bránila kardinálům sejít se na konkláve – pozice vyklidila až potom, co jejímu muži vyplatili 8000 dukátů a přenechali mu města Imola a Forli.

Caterina byla dcera vévody milánského Galeazza Marii Sforzy a manželky jeho dvořana Lucrezie Landriani. Její vášní byla alchymie, lov, válka, její děti a muži. Byla hrdá na skutečnost, že pochází z rodu slavných vojevůdců a nikdy se nebála použít zbraně při prosazování zájmů své rodiny.

Byla třikrát vdaná, dva její první manželé Girolamo Riario (synovec papeže Sixta IV. a velitel papežské armády), Giacomo Feo (generál její prvního manžela) byli zavražděni politickými odpůrci, třetí Giovanni de ‘Medici zemřel na následky tělesného vyčerpání na tažení ve válce Florencie proti Benátkám, jež se účastnil po boku své manželky (otázkou je zda jej tělesně vyčerpalo tažení, nebo divoká manželka).

Stala se hraběnkou z Imoly a Forli, po zavraždění svého prvního muže se tvrdě vypořádala s jeho vrahy.

Šestadvacetiletá vdova se záhy ocitla ve válce s rodem Orsini, který se chtěl zmocnit jejího majetku. Její protivníci zajali ji i její děti, a nutili ji, aby vydala Forli, ona naoko souhlasila, a požádala o tříhodinový pobyt v pevnosti, aby vyjednala kapitulaci. Orsiniové nic netuše jí to povolili, neboť se domnívali, že její děti jsou dostatečnými rukojmími. La tigressa je ovšem převezla, jen co za ní zapadly brány její pevnosti, již stála na hradbách, nechala si zavolat Orisinie, kteří hrozili zabitím jejích dětí. Zvedla sukně a ukázala jim své přirození volajíc:”Zabte je, pokud chcete, klidně je přede mnou pověste – zde se narodí další”. Forli nevydala a byla zanedlouho vyproštěna milánskými kondotiéry.

Svého druhého manžela si vzala tajně, aby neztratila přízeň milánských. Když ho jeho političtí odpůrci na lovu zavraždili, pomsta “tygřice” byla strašná. Když zabili jejího prvního manžela, mstila se, ale v souladu s právem, nyní Caterina neposlala na smrt jen vrahy, ale i jejich ženy, děti v plenkách, dokonce i jejich milenky s rodinami. Mnoho stránek v kronikách bylo popsáno zprávami o mučení a strašné smrti stovek lidí. Vymýtila celé rodiny, aby o nich už nikdo neslyšel.

Jejím třetím manželem byl vyslanec Florencie u jejího dvora Giovanni de ‘Medici. S ním měla syna, který se později proslavil na italských bojištích pod jménem Giovanni Dalle Bande Nere. Caterina se stala spojencem Florencie a bojovala s ní proti Benátkám, v boji pokračovala i po smrti svého muže. Ubránila Forli před benátskou armádou postupující k Florencii. Když do války vstoupila Francie a papež Alexandr VI. Borgia, Caterina pokračovala v boji sama proti všem.

Osudný se jí stal Cesare Borgia, který při své cestě za vládou nad Itálií zaútočil ve spojení s Francouzi na její panství. Imola padla 24.11.1499. La tigressa se však tvrdě bránila ve Forli a jen přílišná horlivost jejích lidí zmařila její pokus lstí zajmout Borgiu. Obléhání trvalo dlouho a Caterina bojovala úspěšně a způsobila nepříteli těžké ztráty – její osamělý odpor byl obdivován v celé Itálii.

Dne 12. ledna 1500 Borgia s francouzskou pomocí vzal Forli ztečí, poslední bitva byla krvavá a krutá. Caterina bojovala s mečem v ruce v čele svých mužů s přesilou nepřítele, nakonec byla poražena a zajata.

Stala se osobní zajatkyní Cesara Borgii (co se pak dělo v jejich ložnici je sice zahaleno tajemstvím, ale při známé smyslnosti obou protagonistů se to dá vytušit). Po propuštění ze zajetí (na nátlak Francouzů – spojenců Borgii, u kterých nebylo zvykem držet ženy v zajetí) však měla podlomené zdraví a věnovala se nadále spíše svým dětem, než válčení a politice.

Hodnotit

1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
DNR
DNR
3 měsíci

No dopr, ta musela v posteli jet jako cirkulárka.

Výbuch plynu v Mexiku

18+

“amatérská” porno kompilace