in

Přeživší vězni z německého koncentračního tábora na Shark Island v Namibii.

Německá Jihozápadní Afrika – Namibie, byla německou kolonií od roku 1884. Na konci roku 1903 zde proti evropským migrantům povstali Hererové. Stotisícový národ měl 8000 válečníků z nichž 2500 mělo staré jednoranové pušky. Generál von Trotha už měl k dispozici 20.000 německých vojáků s děly a kulomety. Přes obrovskou početní a hlavně technickou převahu nepřítele dokázali Hererové bojovat a v několika bitvách Němce porazit, ale zoufale jich ubývalo. Malé ozbrojené jednotky Němců projížděly zemí a střílely na potkání všechny muže, ženy a děti. Ti kteří nezemřeli, byli zavřeni do koncentračních táborů (kde byla úmrtnost podle přesných německých statistik 8,5 vězně na den) a posléze přidělováni jako otrocká pracovní síla osadníkům, či prodávání do jihoafrických diamantových dolů.

V tříleté válce Němci ztratili 90 důstojníků a 1300 vojáků (včetně zraněných). Náklady na tažení dosáhly 585 milionů marek. Bylo vlastně ostudou, že obrovská vojenská síla nejlepší armády světa, které momentálně nebylo v celé Africe rovno, potřebovala tak dlouhou dobu aby pokořila pár bídně vyzbrojených domorodců. Ti už nemohli klid v kolonii ohrozit. Osmdesát procent Hererů bylo zabito, z příslušníků ostatních kmenů zůstala asi necelá polovina, z nich se většinou stali otroci (oficiálně otroctví samozřejmě bylo zrušeno) v dolech, na farmách, na stavbách.

Nejobávanější z koncentračních táborů byl ten na Žraločím ostrově. Zemřelo zde asi 3000 lidí, může se to zdát málo, ale musíme to porovnat s tím, že pobyt zde přežilo pouze 245 vězňů. Vězni zde byli likvidováni hladem, nemocemi, vysilující prací, bičováním a střílením. Nejednalo se o tábor pro válečné zajatce. Byly zde zavírany a likvidovány celé rodiny, včetně malých dětí. Ženy bylo obvykle několikanásobně znásilňovány německými strážnými. Německý lékař Eugen Fischer zde také prováděl experimenty s vězni, infikoval jim neštovice a tuberkulózu, prováděl zkoušky s nucenou sterilizací a také rasové výzkumy (Fischer se později stal oddaným stoupencem Adolfa Hitlera). Cílem bylo zlomit odpor domorodců a Němci nijak nezakrývali, že vzor si vzali z koncentračních táborů, do kterých Britové zavírali búrské rodiny, aby zlomili jejich odpor v sousední Jižní Africe.

Hodnotit

Napsat komentář

Sousedské neshody

Zastavil příliš blízko