in

Příchod muslimů do Bangladéše

Na konci 12.století, po dobytí Paňdžábu, vpadli muslimští nájezdníci do severní Indie a v roce 1192 zvítězili v bitvě u Taráinu (pro Indy je to bitva podobného významu, jako pro jižní Slovany bitva na Kosově poli), ovládli Dillí a na začátku 13.století zde založili svůj sultanát.

Jedním z dobyvatelů byl turecký dobrodruh Ichtijáruddín Muhammad Bachtijár Chaldží. Ten kolem sebe shromáždil tlupu lupičů a začal s nimi na vlastní pěst podnikat nájezdy na severovýchod Indie k hranicím dnešního Nepálu a Bhútánu. Při jedné z loupežných výprav dorazil až k městu Uddandapura Vihára, v němž se nacházela slavná buddhistická univerzita. Odpor mnichů byl slabý a brzy byli všichni pobiti. Teprve, když jeho muži začali město rabovat zjistil Bachtijár podle obrovského množství knih, že dobyl univerzitní město. Brzo zničil další dvě univerzity v Vikramašile a v Nálandě. Severoindický buddhismus tak utrpěl ránu, z níž se už nikdy nevzpamatoval.

Výboje přiblížili Turky k hranicím Bengálska. V roce 1204 Bachtijár začal překvapivý útok. Jeho silnou zbraní byla rychlost a nenadálé přepady, při nichž nepočetnost svých oddílů vyvažoval momentem překvapení. Bachtijár štval své jezdce stovky kilometrů bengálskou zemí tak rychle, že jen osmnáct nejrychlejších s ním dokázalo držet krok.Turci se řítili jako blesk vesnicemi a místní obyvatelé je měli za koňské handlíře. Bachtijár se zastavil až v deltě řeky Gangy u sídelního města Nadije. Zde turečtí “handlíři” rozsekali stráže u bran a vtrhli královského paláce, ze kterého král Lakšamanaséna uprchl na poslední chvíli zadními dvířky. Než však překvapený král dokázal svolat své vojáky, byli zde stovky Turků, kteří konečně dohnali svého velitele. Tak dobyla hrstka šíleně odvážných dobrodruhů milionovou říši bengálských Sénů.

S jídlem však roste chuť a už příštího roku se Bachtijár rozhodl pro dobytí Tibetu a Číny. S devíti tisíci jezdců postupoval údolím Brahmaputry k severu, překročil Himálaje a vstoupil na Tibetskou náhorní plošinu. Zde však narazil na tvrdý odpor horalů a byl donucen k návratu. Při zpáteční cestě padlo jeho vojsko do léčky Ásámů, kteří většinu jeho mužů pobili a Bachtijárovi se podařilo uniknout jen s několika stovkami bojovníků. Brzy po návratu do Bengálska byl dobyvatel zavražděn vlastním důstojníkem.

Bachtijár sice zemřel, ale turecké panství nad Bengálskem už zůstalo a Islám se v oblasti šířil a upevňoval po celém Bengálsku i do sousední Barmy.

Hodnotit

1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
#JaroslavCrha
6 měsíci

Byl to kokot.

18+

Zesraný bezďák žere vlastní hovna

Kompilace idiotů a nešťastníků *62*