in

Nana

…napůl slepý, pokřivený artritidou, chromou nohu tahal za sebou, ale jakmile seděl v sedle mustanga, byl jako ďábel…

Svoji největší slávu Nana prožil v době, kdy už byl velmi starý – bylo mu osmdesát let, když jeho jméno vstoupilo do dějin Divokého západu. Nana je zcela jedinečný mezi válečnými náčelníky Apačů. V době, kdy většina mladých a silných válečníků pila ohnivou vodu v rezervacích, nebo sloužila jako stopaři Američanům, on stále bojoval za svobodu. Nana byl houževnatý, vytrvalý, odvážný a bezmezně krutý, kteréžto vlastnosti charakterizují opravdového apačského bojovníka. Starý náčelník byl napůl slepý, pokřivený artritidou a tahal levou nohu za sebou, ale jakmile seděl v sedle mustanga, byl “jako ďábel.”

Kas-tziden ( Zlomená noha) známý pod svým mexicko-španělským jménem Nana (Babička), se narodil v roce 1800 a byl náčelníkem jedné odnože Apačů Čirikavů. Celý svůj život bojoval proti Mexičanům a od roku 1850 byl ve válce i s Američany. Po zavraždění nejvyššího náčelníka Mangase Coloradase v roce 1863 se stal pobočníkem a rádcem obávaného Cochise pak slavného Victoria a nakonec samotného Geronima.

V neuvěřitelných jednaosmdesáti letech – v roce 1881 podnikl Nana mohutný nájezd na Arizonu, Nové Mexiko a Texas. Za osm týdnů patnáct Nanových válečníků doslova proletělo více než tisíc mil nepřátelského území. Přepadali dostavníky, vlaky, zásobovací kolony americké armády, farmy. Svedli osm vítězných bitev s americkou kavalerií. Zabili 40 Američanů a 50 Mexičanů, ukořistili 200 koní a nakonec zmizeli svým pronásledovatelům (1400 vojáků) v horách Sierry Madre v Mexiku. Během tohoto nájezdu Nana pro své osobní potěšení zajal dvě mladé sličné Texasanky, které jej jako otrokyně byly nuceny následovat do mexických hor.

Když už byl příliš stár, aby jezdil na koni, tak alespoň plánoval přepady, které vedl jeho zástupce Loco (což znamená blázen). Nakonec se Nana spojil s nejslavnějším náčelníkem “Bronco – nezkrotných” Geronimem a stal se rádcem a zástupcem tohoto osamělého rváče, obdivovaného pro jeho neuvěřitelnou statečnost na obou stranách hranice. Nana pak již až do své smrti z úkrytů v horách nevyšel a zemřel tak jako svobodný náčelník Apačů (podle jiné verze kapituloval v roce 1886 společně s Geronimem a zemřel v rezervaci ve věku 96 let a podle další verze byl zajat dvěma americkými lovci, mučen aby prozradil úkryt zlata Apačů a zavražděn. Mě osobně se ke starému válečníkovi hodí nejvíc ta první).

Pro nás neuvěřitelná fyzická kondice nebyla pro Apače nic mimořádného. Terén, v němž podnikali své pochody, vynikal neschůdností, Indiáni proto šetřili koně a poklusávali pěšky vedle nich. Za jediný den urazili v horách a lesích víc než sto kilometrů!! A toto vražedné tempo vydrželi celé týdny.

Apači rychlý pohyb krajinou od malička tvrdě trénovali. Čtyřletí chlapci nabrali do úst doušek vody a běželi stovky metrů rozpálenou prérií a vodu nesměli spolknout ani vyplynout. Desetiletí budoucí válečníci je pozorovali s blahosklonným pobavením – oni takhle museli uběhnout až deset kilometrů…

Hodnotit

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Kompilace idiotů a nešťastníků *58*

Přejeté hnáty