in

Masakr Židů v Lotyšsku

15. – 17. prosince 1941 provedli Němci a Lotyši velký masakr Židů v písečných dunách u města Libava v Lotyšsku. Ve třech dnech zde bylo postříleno 2 749 Židů, tedy více než polovina židovské populace ve městě. Hlavní podíl na vraždách měli jednotky Lotyšské pomocné policie, tvořené lotyšskými dobrovolníky z řad místních fašistů, příslušníků bývalé bývalé lotyšské armády a policie a radikálních studentů, převážně účastníků protisovětského odboje v letech 1940-1941.

Lotyšská pomocná policie začala už 13.12.1941 svážet Židy z města do opuštěných hospodářských budov na pláži a do ženské věznice. 15. prosince brzo ráno se začalo s popravami. Skupiny Židů byly přiváženy ke 100 metrů dlouhému příkopu vyhloubenému pro tento účel. Zde jim bylo v ledovém větru a mrazu poručeno sedět na zemi, čekat a dívat se… Pak lotyšská komanda začala vybírat skupiny po deseti lidech (děti, které byly schopny chodit byly počítány za dospělé, menší děti zůstaly s matkami). Vybraným skupinám bylo nařízeno se svléknout. Potom byly oběti nahnány k příkopu, kde je postříleli němečtí příslušníci Einsatzgruppen (A) společně s lotyšskými dobrovolníky. Toto se opakovalo po tři dny.

Vraždám byly přítomny stovky německých vojáků a námořníků Wehrmachtu a Kriegsmanne, včetně vysokých důstojníků. Tito diváci neváhali přijít brzo ráno, aby získali ty nejlepší místa a zájemcům bylo také umožněno si vystřelit.

Lotyšská pomocná policie se účastnila holokaustu, vraždění duševně nemocných, cikánů a komunistů. Její jednotky také zasáhly do bojů se sovětskými partyzány v Rusku a Bělorusku. Z jejich řad se také rekrutovaly stráže lotyšského koncentračního tábora v Salaspils. Nejslavnější jednotkou bylo Sonderkommando Arajs (podle velitele Viktorse Arājse), které zavraždilo na 26.000 lidí.

Hodnotit

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Pracovní nehoda *27*

Náraz do stojícího náklaďáku