in

Válka ve Vietnamu

Ke konci šedesátých let byla morálka mezi americkými vojáky ve Vietnamu už tak špatná, že velení muselo rychle střídat vojáky a důstojníky, aby se zajistilo, že v tom pekle nikdo nezůstane moc dlouho. Tímto způsobem dostali velení i lidé, kteří je nikdy dostat neměli. Jedním z nich byl i poručík William Calley, podprůměrný, hloupý mladík, který ani neuměl pořádně číst z mapy a přece dostal velení jedné čety v rotě “Charlie” 1. praporu 20. pěšího pluku, 23. pěší divize.

Rota utrpěla na začátku roku 1968 těžké ztráty a demoralizovaní vojáci se chtěli pomstít. 16. března dostala Calleyho četa rozkaz v rámci pátrání po vojácích Vietcongu vstoupit do vesnice My Lai. Prakticky žádného bojovníka nenašli, zato zde rozpoutali takové malé peklo. Starci byli probodáni bajonety, ženy a mladé dívky znásilněny a potom postříleny do zátylku nebo roztrhány granáty. Celkem bylo zmasakrováno 347 vesničanů (podle US Army) a nebo 504 (podle Vietnamců).

Nikdo nebyl potrestán, ani Calley, ani jeho nadřízený kapitán Ernest Medina, který jej nezastavil a naopak se k zabíjení přidal, ani velitelé, kteří se vše snažili ututlat, ani vojáci, kteří vraždili a znásilňovali (tedy pokud nepočítáme 4,5 měsíce, které si odseděl Calley).

Celému masakru byl přítomen Ronald L. Haeberle americký armádní fotograf. Měl sebou dva fotoaparáty – armádní a vlastní. Tyto fotografie pocházejí samozřejmě z toho soukromého (na armádním by je armádní cenzura zničila). Americká armáda se po jejich zveřejnění bránila tím, že na žádném ze snímků nejsou američtí vojáci při zabíjení či znásilňování a tudíž masakr neudělali US vojáci. Haeberle v roce 2009 přiznal, že měl i fotografie vojáků “při činu”, ale ty raději spálil. Snímky z masakru pronikly na veřejnost 20. listopadu 1969.

Hodnotit

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Parádně se proletěl

18+

Dala mu peníze a stejně ji popravil